Aktualności

Presja ma sens! Prezes Wód Polskich odwołany!

Presja ma sens! Po apelu Ruch Samorządowy Tak Dla Polski, szef Państwowego Gospodarstwa „Wody Polskie” został zdymisjonowany. – To nie koniec. Czekamy na konsekwencje wobec wiceministra Grzegorza Witkowskiego. Zamiast chronić Polki i Polaków, ostrzec ich i walczyć z katastrofą ekologiczną, której jesteśmy świadkami, członek rządu bezpodstawnie oczerniał i szkalował samorządy. Nie ma na to zgody … Continue reading „Presja ma sens! Prezes Wód Polskich odwołany!”

Więcej

TAK! Dla Polski również w województwie łódzkim

Od dziś również samorządowcy z województwa łódzkiego rozpoczęli oficjalną współpracę, łącząc się pod szyldem Ruch Samorządowy Tak Dla Polski! – Chcemy dobra naszych małych ojczyzn, demokratycznych, wolnych. Pracujemy dla mieszkańców i nimi współdecydujemy o naszych miastach i wsiach. Nie damy zniszczyć idei i praktyki samorządności – tak mówili dzisiaj Hanna Zdanowska prezydent Łodzi oraz prezydenci, burmistrzowie, … Continue reading „TAK! Dla Polski również w województwie łódzkim”

Więcej

Samorządowcy z regionu świętokrzyskiego się jednoczą!

W Sandomierzu m.in. prezydenci Kielc, Ostrowca i Skarżyska oraz wójtowie Nowin, Masłowa i Górna podpisali wniosek o utworzenie struktur Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski”. – Łączą nas wspólne wyzwania, wspólne problemy, ale też działania. Nie jesteśmy rywalami, jesteśmy partnerami – mówili jednym głosem założyciele świętokrzyskich struktur.

Więcej
Ruda Śląska

Ruch Samorządowy apeluje w sprawie Rudy Śląskiej

Środowisko samorządowe proponuje przyjęcie zwyczaju powołania na stanowisko komisarza pierwszego zastępcy prezydenta/burmistrza/wójta w momencie zaistnienia nadzwyczajnej sytuacji, takiej jak dzisiaj w Rudzie Śląskiej.

Więcej

Poznaliśmy zarząd TAK! w Śląskiem

Znamy już cały skład zarządu struktur regionalnych Stowarzyszenia Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski. W nim zasiadają członkowie wielu miasta i gmin województwa śląskiego. Wspólnie będą walczyli, aby głos regionu był jeszcze bardziej słyszalny. Ruch Samorządy TAK! Dla Polski w województwie śląskim ma już pełny zarząd. W trakcie poniedziałkowych obrad wybrano także Radę Regionalną. Prezesem lokalnych … Continue reading „Poznaliśmy zarząd TAK! w Śląskiem”

Więcej

Samorządowcy wręczyli premierowi „białą księgę” premierowi

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów samorządowcy spotkali się z premierem, któremu wręczyli „białą księgę”, czyli 220-stronnicowe opracowanie rekomendacji i niezbędnych zmian prawnych w związku z przyjęciem przez Polskę 3 mln uchodźców z Ukrainy. Dokument – efekt obrad Samorządowego Okrągłego Stołu, który w maju odbył się we Wrocławiu – 13 czerwca otrzymał także Prezydent RP. – … Continue reading „Samorządowcy wręczyli premierowi „białą księgę” premierowi”

Więcej

Biała Księga, rekomendacje Samorządowego Okrągłego Stołu ws. kryzysu uchodźczego trafiły do Senatu

Biała Księga, czyli 222 strony rekomendacji Samorządowego Okrągłego Stołu w sprawie kryzysu uchodźczego dziś trafiła w ręce Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. W imieniu samorządowców dokument przekazał Jacek Karnowski, szef Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski oraz wiceprezydent Wrocławia Sebastian Lorenc i prezeska Forum Migracyjnego Agnieszką Kosowicz. – Samorządowcy zawsze dotrzymują słowa – mówi Jacek Karnowski, prezydent … Continue reading „Biała Księga, rekomendacje Samorządowego Okrągłego Stołu ws. kryzysu uchodźczego trafiły do Senatu”

Więcej

Samorządowcy o współpracy i pomocy uchodźcom

Samorządowcy z całego Podkarpacia wzięli udział w spotkaniu poświęconym pomocy dla uchodźców, jaką realizują w naszym regionie organizacje międzynarodowe. W drugiej części zawiązano struktury regionalne Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski. Spotkanie zostało zorganizowane przez Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka, Prezydenta Miasta Mielca Jacka Wiśniewskiego oraz Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski. Dotyczyło pomocy dla uchodźców, jaką … Continue reading „Samorządowcy o współpracy i pomocy uchodźcom”

Więcej

Biała Księga już dostępna

Ponad 200 stron liczy Biała Księga, czyli zbiór rekomendacji i zmian prawnych w związku z przybyciem do Polski ponad 3 milionów uchodźców z Ukrainy, a wypracowanych w czasie majowego Samorządowego Okrągłego Stołu we Wrocławiu.   Zapraszamy do pobrania Białej Księgi i zapoznania się z rekomendacjami.  

Więcej

Derusyfikacja Krajowego Planu Odbudowy – apel do rządu

27 maja 2022 w Sejmie odbyła się wspólna konferencję prasowa przedstawicieli samorządów, pracodawców oraz organizacji pozarządowych. Prelegenci apelowali do rządu o wprowadzenie zmian w KPO, które umożliwią uniezależnienie polski od importu paliw z Rosji i zapewnią nam bezpieczeństwo energetyczne. Wojna w Ukrainie zmieniła rzeczywistość, w której żyjemy – dlatego apelujemy o dostosowanie KPO i innych … Continue reading „Derusyfikacja Krajowego Planu Odbudowy – apel do rządu”

Więcej

Liderzy partii opozycyjnych podpisali deklarację współpracy z Ruchem Samorządowym Tak! Dla Polski!

25 maja w Senacie RP liderzy partii opozycyjnych, podpisali deklarację współpracy z Ruchem Samorządowym Tak! Dla Polski i tym samym zobowiązali się wzajemnie do zrealizowania w ciągu roku od zaprzysiężenia nowego rządu po najbliższych wyborach parlamentarnych 6 postulatów samorządowych. Cel? Praworządna i demokratyczna Polska, oparta o europejskie wartości, szanująca godność każdego człowieka, będąca ważnym ogniwem … Continue reading „Liderzy partii opozycyjnych podpisali deklarację współpracy z Ruchem Samorządowym Tak! Dla Polski!”

Więcej

EkoINNOWACJE – transformacji energetycznej porozmawiały w Łodzi

Dostosowanie rzeczywistości społecznej do zmian klimatycznych i przeciwdziałanie ich negatywnym skutkom w nadchodzących latach – to jedno z najważniejszych zadań nad którymi muszą się pochylić samorządy w najbliższych latach. Właśnie o tym będą debatować przedstawiciele polskich miast w czasie konferencji ekoINNOWACJE, która odbędzie się 26 maja w Łodzi. EkoINNOWACJE to spotkanie, którego celem jest pobudzenie … Continue reading „EkoINNOWACJE – transformacji energetycznej porozmawiały w Łodzi”

Więcej

Samorządowy Okrągły Stół – galeria zdjęć z prac

To były niezapomniane dwa dni dyskusji wokół Samorządowego Okrągłego Stołu. Dziękujemy wszystkim za pracę, pomysły i rekomendacje. Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia. Autorzy zdjęć: Tomasz Hołod, Grzegorz Rajter, Sebastian Borowski.

Więcej

Samorządowy Okrągły Stół: przygotowano rekomendacje do „białej księgi”

Zakończyły się obrady Samorządowego Okrągłego Stołu we wrocławskiej Hali Stulecia. Przedstawiciele samorządu, rządu, Prezydenta RP, organizacji pozarządowych, świata biznesu i nauki przygotują tzw. „białą księgę” czyli zestaw rekomendacji i niezbędnych zmian prawnych w związku z przyjęciem przez Polskę ponad 3 mln obywateli z Ukrainy.

Więcej

Transmisja LIVE: Drugi dzień obrad Samorządowego Okrągłego Stołu

Więcej

I dzień Okrągłego Stołu za nami!

Ponad 120 ekspertów, samorządowców, działaczy NGO, związkowców, przedstawicieli nauki, świata biznesu i nauki pracuje nad białą księgą rekomendacji zmian prawnych w związku z przybyciem do Polski ponad 3 milionów uchodźców z Ukrainy. 8 i 9 maja we Wrocławiu odbywa się Samorządowy Okrągły Stół.

Więcej

Samorządowy Okrągły Stół – program i rejestracja

Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk zaprasza na otwarte spotkanie Samorządowego Okrągłego Stołu z udziałem publiczności 9 maja 2022 r. do Hali Stulecia.

Więcej

Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse – raport UMP

Zapraszamy do zapoznania się z raportem, który przygotowało Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza.

Więcej

Samorządowy Okrągły Stół – Pomoc Ukrainie już wkrótce

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, Ruch Samorządowy Tak Dla Polski, Unia Metropolii Polskich, Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej zapraszają na wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się na początku maja we Wrocławiu.

Więcej

31 dni wojny w Ukrainie – raport

Od ponad miesiąca trwa rosyjska agresja wymierzona w Ukrainę. Podsumowaliśmy ten czas z perspektywy wyzwań, jakie stawia przed nami napływ milionów uchodźców z terytorium naszego sąsiada

Więcej

Wielka lekcja obywatelska: ile kosztuje miasto?

W najbliższą środę, 26 stycznia zapraszamy na drugą odsłonę Lekcji Obywatelskiej. Tym razem wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast spróbują odpowiedzieć na pytanie, ile tak naprawdę kosztuje miasto?

Więcej

Jeden cel: wspólna lista w wyborach parlamentarnych

Członkowie kierownictwa Ruchu Samorządowego spotkali się we wtorek z liderami ugrupowań opozycyjnych, by przekazać na ich ręce najistotniejsze postulaty środowiska samorządowego.

Więcej

Samorządowcy w Poznaniu jednym głosem o potrzebie współpracy

Na wspólnym kongresie w Międzynarodowych Targach Poznańskich, przedstawiciele środowisk samorządowych jednoczą swoje siły w Ruchu Samorządowym Tak! Dla Polski

Więcej

Jak się samorządzić w edukacji? – webinarium prof. Sześciło

Kolejne webinarium współorganizowane przez „Samorządy” już w czwartek, 18 listopada o godz. 19.00.

Więcej

Wielka lekcja obywatelska

9 listopada o godz. 18.00, tuż przed Świętem Niepodległości, prezydenci, burmistrzowie i wójtowie spotykają się z mieszkańcami swoich miejscowości by rozmawiać o Polsce, demokracji i samorządzie

Więcej

Samorządy dla Pomorza – #wObronieMieszkańców

Wspólna walka o sprawiedliwy podział unijnych pieniędzy na nowe inwestycje w pomorskich miastach i wsiach, równy dostęp do usług publicznych, edukacja samorządowa i klimatyczna, ale przede wszystkim protest przeciwko destrukcyjnej polityce rządu, która uderza w mieszkańców – to główne cele “Samorządów dla Pomorza”.

Więcej

Apel środowiska samorządowego w obronie społeczności lokalnych i regionalnych

Około tysiąca samorządowców z całej Polski zjechało 13 października do Warszawy, by wspólnie wyrazić swój sprzeciw wobec polityki rządu, która godzi w nasze wspólnoty lokalne i regionalne.

Więcej

Zaproszenie do Warszawy – 13 października 2021

Spotkajmy się w środę, 13 października br. w Warszawie, by razem z samorządowcami, korporacjami i stowarzyszeniami samorządowymi z całej Polski zaprotestować przeciwko destrukcyjnej dla wspólnot lokalnych polityce.

Więcej
sdp logo

„Przyłączyć wieś do Polski”

Podsumowanie konferencji „Instrumenty rozwoju lokalnego 
w kontekście finansowania obszarów wiejskich”

Więcej

Wolni ludzie, wolne sądy, wolna Polska samorządna!

„Samorządy dla Polski” oraz Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” łączą siły we wspólnej akcji.

Więcej

„Samorządy dla Polski” przeciwko zmianom w procedurze ws. wykroczeń

Zarząd Stowarzyszenia „Samorządy Dla Polski” wystosował oświadczenie w sprawie projektowanych zmian w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia, rażąco naruszających prawa obywateli.

Więcej

Konferencja pt. „Instrumenty rozwoju lokalnego w kontekście finansowania obszarów wiejskich”

Zapraszamy do udziału i śledzenia relacji

Więcej

Nasz pomysł na naprawę finansów samorządów skierowany do Sejmu

Senat przyjął uchwałę o skierowaniu naszego projektu ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego do dalszych prac w Sejmie

Więcej

Pozostaje nam tylko ciemność?

Nadszedł czas, by radykalnie zwrócić uwagę na pogarszającą się sytuację finansową polskich samorządów

Więcej

Debata o podziale Mazowsza w Izabelinie

Pomimo trwającej pandemii, i z zachowaniem wszelkich rygorów udało nam się przeprowadzić debatę samorządowców na temat planowanego podziału województwa mazowieckiego

Więcej

Spotkanie samorządowców w Kielcach

Przy okazji trwającej w Kielcach konferencji, Jacek Karnowski oraz Tadeusz Truskolaski przedstawili samorządowcom nową inicjatywę

Więcej

Witamy!

W 40. rocznicę zawarcia Porozumień Sierpniowych, zawiązaliśmy stowarzyszenie „Samorządy dla Polski”

Więcej